Dijital Tescil | E-Ticaret Çözümleri
e-ticarette-basarili-olmak-icin-10-oneri

E-ticaret sitenizi kurdunuz, ürünlerinizi eklediniz. Peki şimdi ne yapmalısınız? 


İşte size e-ticaret hayatınızda başarılı olmanıza yardımcı olabilecek 10 öneriyi yazdık. İyi okumalar!

 

1) Müşterinin Gözünde İyi Bir İlk İzlenim Bırakabilmek 

 

Müşteri sitenize girdiğinde ilk baktığı şey ürünleriniz değil. İlginç ama müşterinin ilk başta ilgilendiği sitenizin nasıl göründüğü. Müşterinize daha ürünlerinizi gösterme fırsatını bile bulamadan müşterinizi kaybedebilirsiniz. Peki bunu nasıl engelleyebiliriz? Sitenizin görünümü dikkat çekici, güven verici ve göze hoş gelen bir tasarım olmalıdır. Müşteri sitenize ilk girdiğinde hoşuna giden bir tasarım ile karşılaşırsa o zaman dikkatini ürünlerinize verecek ve size satış şansı tanıyacaktır. 

 

2) Arama Motorlarında Üst Sıraya Oynamak 
 

İnsanlar Google Arama Motorunda herhangi bir kelime arattıklarında, sadece ilk sayfada çıkan sonuçlarla ilgileniyorlar. Çok üzücü ama Google’da ikinci sayfa sırasına yerleşseniz bile müşteri kapasitenizin büyük bir kısmını hala kazanamamışsınız demektir. İkinci sayfa yeterli değil, ilk sıraya yerleşene kadar uğraş vermelisiniz. Google’ın kalbini kazanmak için seo dostu url adreslerine sahip olmaya, meta başlık ve açıklamalarına, daha da önemlisi özgün içerik üretmeye özen göstermelisiniz. 

 

3) Sosyal Medyayı Aktif Kullanmak 

 

Online satışlarda büyük öneme sahip olan sosyal medyaya önem vermeme gibi bir şansınız yok. İnsanlara erişmenin en etkili yollarından biri sosyal medyayı aktif kullanmak. Başta Instagram olmak üzere Facebook, TwitterPinterest ve diğer sosyal mecralara ürünlerinizin dikkat çekici fotoğraf ve videolarını, ürünlerinizi alan müşterilerden izin alarak onların ürün yorumlarını ve reklam grafiklerini mutlaka ekleyin. Filtreler kullanarak paylaşımlarınızı canlı ve ilgi çekici hale getirin. Hastagleri ayarında ve istediğiniz müşteri kitlesine hitap edecek şekilde kullanın. Düzenli olarak içerik paylaşın, gelen yorumları mutlaka sevgi ve saygı çerçevesinde cevaplayın. 

 

4) Mobil Uyumlu Siteye Sahip Olmak 

 

Günümüzde insanlar alışverişlerinin büyük bir kısmını akıllı cep telefonlarından yapıyorlar. Eğer bir web site mobil ara yüze sahip değilse satış kapasitesini yarı yarıya kaybediyor. Sizde müşterilerinizin yüzde yüzüne hitap etmek için e-ticaret sitenizin tablet ve telefonlarda düzgün göründüğünden ve çalıştığından emin olmalısınız. 

 

5) Sitenizde Canlı Destek Hattı Bulunması 

 

İnsanlar siteden ilk alışveriş yapacakları zaman güven duygusuyla ilgili bazı kafa karışıklığı yaşayabilirler. Onlara hak vermelisiniz çünkü yeni bir siteye girdiğimizde bu duygu hepimizde oluşuyor. Sık sorulan sorular okundu, iletişim bilgilerine bakıldı, ama hala kafada soru işaretleri var. Bu noktada devreye canlı destek hattı giriyor. İnsanlar önceden yazılmış her sitede benzeri olan yazıları okumak, robot sistemlerde yardım aramak yerine, karşılarında canlı sohbet ederek sorunlarına o an çözüm üretebilecek birini bulduklarında siteye karşı güven duygusu beslemeye başlıyorlar. Sitenize mutlaka canlı destek hattı eklemeli ve  müşterilerinizle her ihtiyaç duyduklarında ilgilenmelisiniz. 

 

6) Sahne Arkası 

 

Müşteriler sosyal medyadan ya da siteniz üzerinden sahne arkasını görmeyi severler. İnsanlar sizin ofisinizi, çalışanlarınızı gördüğünde bu işi kimler yapıyor, nasıl da mutlu çalışıyorlar, ofisleri de güzelmiş, verimli ve müşteri odaklı görünüyorlar, yardım istesem bu insanlar yardım edebilecek sevecenlikte duruyor gibi düşüncelere sahip olarak markanıza karşı güven, sevgi ve sadakat duyguları beslemeye başlıyorlar. Müşterilerinize sadece logonuzu değil, güler yüzlü çalışma kadronuzu da gösterin. 
 

7) Özel Günler 

 

Doğum gününüzde bazı markalardan aldığınız kutlama mesajlarını anımsıyorsunuz. Ya da anneler günü, babalar günü, dünya kadınlar günü gibi kalbe hitap eden diğer özel günleri. Müşterilerinize kendilerini özel hissettirmek de sadakat duygusunu geliştirmek için güzel bir yöntemdir. Onların özel günlerini kutlayabilmek adına çalışma yapın. 

 

8) Kampanyalar 

 

İndirim kelimesini kim sevmez ki? O sihirli kelime hiç ihtiyacımız olmayan neler aldırabilecek güçte bir düşünün. Bir alana ikincisi yarı fiyatına olduğu için mutlaka ikinci bir ürün almaya yönelen insan sayısı tahmininizin çok üstünde. Müşterilerinizin ilgisini canlı tutacak kampanyalar oluşturun. 

 

9) Markanızı Temsil Edecek Hayali Karakter 

 

Birçok büyük markanın kendine ait bir hayali karakteri vardır. Mesela Yapı&Kredi’nin “Vada”sıTurkcell’in selocanları gibi. Bu karakterler markayla özdeşleşir ve markanın kimliğini yansıtır. Her markanın çizgisel ya da üç boyutlu bir karakter oluşturabilecek durumu olmadığından gerçekleştirebilen markalar diğerleri arasından öne çıkar. 

 

10) Reklamlar 

 
Sitenizi kimse duymazsa, ürünleriniz ne kadar kaliteli ve eşsiz olursa olsun sizden alışveriş yapan da olamaz. Kulaktan kulağa yayılma her ne kadar güzel bir reklam çeşidi olsa da kendinize reklam bütçesi oluşturup sosyal medyaya ve Google’a reklam vermek daha geniş bir kitle içerisinde bilinirliğinizin artmasını sağlayacaktır. Reklam verirken yayınladığınız görsel dikkat çekici olmalı ve yazdığınız yazılar özgün olmalıdır. Aksi halde geri dönüş almanız zorlaşacaktır. 

En Çok Okunanlar

E-Ticaret Sitenizin Başarılı Olması İçin 10 Öneri
E-Ticaret Sitenizin Başarılı Olması İçin 10 Öneri

E-ticaret sitenizi kurdunuz, ürünlerinizi eklediniz. Peki şimdi ne yapmalısınız? İşte size e-ticaret hayatınızda başarılı olmanıza yardımcı olabilecek 10 öneriy

SEO Nedir, Ne İşe Yarar, SEO İle Uyumlu Olmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?
SEO Nedir, Ne İşe Yarar, SEO İle Uyumlu Olmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğer bir web siteniz varsa “SEO” kelimesine defalarca denk gelmişsinizdir. Herkesin itinayla üstünde durduğu SEO’nun özetle ne anlama geldiğini, nasıl çalıştığı

Dijital Tescil E-Ticaret Sistemleri
Dijital Tescil E-Ticaret Sistemleri

Dijital Tescil olarak yıllardır üzerinde durduğumuz E- Ticaret projesini hayata geçirmenin sevincini yaşamaktayız.
Mobil Uygulamamız Yayında !

Şimdi mobil uygulamamızla cebinizdeyiz.

Dijital Tescil Android Uygulamamız Dijital Tescil App Uygulamamız Yakında